FRANKOWICZE 2021

Czego moga się spodziewać frankowicze w 2021 r.? Bieżący rok, oprócz pandemii koronawirusa, przyniósł całą linię orzeczniczą w sprawach frankowych. Obserwując wyroki wydawane przez polskie sądy można zauważyć zdecydowany i pozytywny wpływ wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 03.10.2019 r. (C-260/18 Kamil Dziubak i Justyna Dziubak przeciwko Raiffeisen Bank International AG). We wrześniu 2020 r. wygranymi kredytobiorców skończyło się około 95% procesów, które wytoczyli frankowicze. 2021 r. niewątpliwie będzie kolejnym rokiem licznych sukcesów poszkodowanych przez banki – ilość pozwów lawinowo wzrasta, a wśród już zapadłych wyroków można jasno dostrzec linię orzeczniczą, która wskazuje, że rację mają frankowicze. 2021 r. będzie też kolejnym rokiem niepewności dla banków.

Dotychczasowo sektor bankowy twardo utrzymywał narrację uczciwości, wskazując, że umowy były pozbawione wad prawnych, a kredytobiorcy którzy złożyli pozwy stali się ofiarami kancelarii. Obecnie jednak roszczenia frankowiczów materializują się, a banki uwikłane w sprzedaż toksycznych zawiązują rezerwy na ryzyko prawne w związku z postępowaniami kredytobiorców. Suma rezerw wynosi już niemal cztery miliardy złotych, podczas gdy na początku tego roku była to wartość około 1,35 miliarda złotych. Rozpoczęły się już próby ograniczenia tego ryzyka w postaci zawierania ugód z kredytobiorcami. Przykładem może być Bank Millennium, który prowadzi obecnie masową kampanię, oferując "zamrożenie kursu", na poziomie ok. 3,20 PLN/CHF. Taka propozycja może wydawać się pozornie korzystna, przede wszystkim z uwagi na aktualny kurs franka, który już od kilku miesięcy przekracza 4 PLN/CHF. 3,20 to jednak znacznie wyższy kurs niż ten, który obowiązywał przy zawieraniu umowy, często o ponad 50% wyższy – zatem bank nadal będzie czerpał ogromne korzyści z tytułu rat, podczas gdy zawarta umowa zamknie furtkę, w postaci postępowania sądowego, jakie mogą wytoczyć frankowicze. 2021 r. może się zatem okazać przełomowy, także dla banków, które w świetle ryzyka kolejnych przegranych spraw podejmą na tyle skuteczne działania promocyjne i ugodowe, by zabezpieczyć swój interes kosztem wielu nieświadomych kredytobiorców.

Jak zatem zabezpieczyć swój interes i sytuację prawną będąc posiadaczem kredytu we frankach? W pierwszej kolejności, przed podpisaniem jakiejkolwiek ugody i podjęciem działań prawnych, należy zweryfikować swoją umowę kredytową. Kancelaria Prawna Primus oferuje bezpłatne analizy dokumentacji kredytowej. Taka analiza pozwala zarówno na poznanie możliwości procesowych, jak i samej skali roszczenia, które powstało w wyniku zastosowania wadliwych prawnie zapisów w umowach, które podpisali frankowicze. 2021 może być rokiem, kiedy i Ty rozpoczniesz działania zmierzające do uwolnienia się od toksycznego kredytu.