O problemach frankowiczów mówi się w mediach coraz więcej, jednak wiele osób nadal nie wie co stoi u podstaw ich roszczeń.
W latach 2004-2011 banki masowo udzielały kredytów indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego. Były to kredyty złotowe, które jedynie były przeliczane na CHF – helwecka waluta stanowiła jedynie pewien wskaźnik, który bank wykorzystywał do określania zadłużenia kredytobiorców, ale także do kształtowania wysokości raty. Co więcej, kursy wykorzystywane do obliczeń były tworzone przez bank, zatem kredytodawca miał pełną dowolność w określaniu ile kredytu będzie wypłacone, ale także jak wysoka będzie każda z rat.
Takie postanowienia zostały uznane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedozwolone, a o swoje roszczenia mogą walczyć osoby posiadające takie zapisy w umowie o kredyt we frankach.
Kalkulator roszczeń to narzędzie, które wykorzystują pełnomocnicy w celu oszacowania wartości przedmiotu sporu w postępowaniu. Skąd jednak tak wysoka popularność umów o kredyt we frankach? "Kalkulator nie kłamie" mogli mówić doradcy kredytowi, którzy przedstawiali wysokość raty kredytu przy wykorzystaniu niższego oprocentowania, które było wykorzystywane w umowach frankowych. Takie podejście wskazywało, że rata faktycznie jest niższa, ale pomijało niezwykle istotną kwestię – kredytobiorcy byli wystawieni na nieograniczone ryzyko kursowe, które już po kilku latach dało o sobie znać. Bardzo dotkliwie, bo dziś, po kilkunastu latach spłaty zobowiązań wysokość zadłużenia często przekracza kwotę pierwotnie udzielonego kredytu.
Wysokość roszczeń należnych kredytobiorcy jest jedną z najważniejszych rzeczy branych pod uwagę przy decydowaniu się na postępowanie w sprawie umowy o kredyt we frankach? Kalkulator kredytu CHF jest jednym z podstawowych narzędzi, którymi mogą posłużyć się kredytobiorcy. Najprostsze tego typu kalkulatory są dostępne bezpłatnie w internecie, wyszukując hasło "Kredyt we frankach kalkulator" bez problemu można znaleźć kilka pozycji do wykorzystania. Należy jednak pamiętać, że taki kalkulator kredytu we frankach jest tylko narzędziem, nie wskaże on czy samo postępowanie jest zasadne.
Analiza umowy kredytu jest pierwszym krorkiem który należy wykonać, bowiem to od zapisów wykorzystanych przez bank zależą możliwości procesowe kredytobiorców. Doświadczona kancelaria zbada umowę o kredyt we frankach, kalkulator roszczeń powinien być wykorzystany dopiero po ustaleniu, że w umowie faktycznie znajduję się zapisy abuzywne (niedozwolone). Kancelaria Prawna Primus oferuje bezpłatne analizy umów kredytowych. Aby przystąpić do procesu analizy należy przesłać skan umowy i posiadanych aneksów, a następnie przesłać je na adres email Kancelarii. Zespół doświadczonych specjalistów zweryfikuje postanowienia umowy, dokona oszacowania roszczeń oraz określi sposób postępowania w sprawie. Dopiero po tym procesie Kancelaria przedstawi propozycję prowadzenia sprawy, wraz z przejrzystym określeniem warunków finansowania sprawy oraz zakresem działań niezbędnych do wyegzekwowania należnego roszczenia. Tagi: Kredyt we frankach kalkulator