Jak wygląda sytuacja prawna frankowiczów w 2020 r.?
Coraz częściej słyszy się, że sądy zalewają pozwy kredytobiorców posiadających umowy o kredyt we frankach. Niemal 10 lat temu Urząd Konkurencji i Konsumenta uznał postanowienia z umów frankowych jako niedozwolone w obrocie z konsumentami, a około pół miliona takich umów zostało wypuszczone na polski rynek. Pomimo skali problemu frankowicze nie nie doczekali się ustawowego rozwiązania swojego problemu tak jak to miało w innych krajach Europy Środkowej. Polski rząd nie ustanowił odgórnego planu działania mającego pomóc poszkodowanym przez banki – pozostały im pozwy i wytoczenie powództwa przeciwko bankowi. Czego dotyczą pozwy frankowiczów i jak są one rozpatrywane przez polskie sądy?
W obecnym orzecznictwie można wyróżnić dwa sposoby orzekania na korzyść frankowiczów . Pierwszym z nich jest usunięcie z umowy klauzul niedozwolonych i wyeliminowanie wpływu kursu franka na kształtowanie rat kredytu. Są to pozwy o "odfrankowienie" kredytu. W takiej sytuacji istnieje konieczność ponownego przeliczenia wszystkich rat, jednak według kursu, po którym kredyt był wypłacony, a kredytobiorcom należny jest zwrot wszystkich kwot wpłaconych po zawyżonym kursie. Dodatkowo przyszłe raty kredytu również zostają rozliczane po tym niższym kursie. Ponieważ takie pozwy zakładają jedynie wyeliminowanie konkretnych postanowień umowy, to pozostała jej część pozostaje w mocy, zatem ilość rat oraz oprocentowanie nie ulega zmianie. Pozostałe pozwy mają na celu całkowite unieważnienie umowy kredytowej i to właśnie tego rodzaju pozwy są obecnie najpopularniejsze – w ostatnich latach znacznie wzrósł odsetek wyroków zakładających właśnie takie rozwiązanie problemu kredytu. W takiej sytuacji frankowicze, którzy skierują swoje pozwy powinni być dobrze przygotowani na konsekwencje płynące z ich pozytywnego rozpatrzenia.
W przypadku unieważnienia umowy jej strony powinny zwrócić wzajemnie pobrane od siebie świadczenia: bank jest zobowiązany do zwrotu wszystkich rat zapłaconych przez kredytobiorców, jednak kredytobiorcy są również zobowiązani do zwrotu uzyskanego od banku kapitału, przy pomocy którego realizowali swoje cele. Dobrze skonstruowane pozwy pozwalają na uniknięcie konieczności pozyskania tak wysokiej kwoty i zakładają wzajemne potrącenie należnych kwot, zatem kapitał kredytu do zwrotu jest pomniejszony o dotychczasowo wpłacone raty. Pozwy o unieważnienie wiążą się z ryzykiem konieczności spłaty różnicy w udostępnionych przez strony kwotach istnieją jednak sposoby na pozyskanie koniecznego finansowania. Unieważnienie umowy kredytowej skutkuje unieważnieniem zabezpieczenia hipotecznego, zatem frankowicze kierujący pozwy o unieważnienie powinni mieć na uwadze, że pozytywna zdolność kredytowa pozwoli na refinansowanie pozostałego roszczenia banku. Jeżeli posiadasz kredyt frankowy i zastanawiasz się jakie rozwiązania i jakie pozwy są możliwe w Twoim przypadku – prześlij skan swojej umowy do Kancelarii Prawnej Primus. Bezpłatnie przeanalizujemy dokumentację, a nasz zespół doświadczonych specjalistów określi najkorzystniejsze sposoby prowadzenia sprawy przeciwko bankowi.