WYKREŚL HIPOTEKĘ BANKU

Unieważnienie umowy kredytowej we franku szwajcarskim jest najbardziej oczekiwanym rozwiązaniem sporu przez większość osób, które decydują się na pozwanie banku. Oprócz korzyści finansowych w postaci obowiązku zwrotu jedynie wypłaconego przez bank kapitału, upada zabezpieczenie hipoteczne, ponieważ jego podstawą jest umowa – jeżeli ta jest unieważniona, to bank nie ma postaw do figurowania w księdze wieczystej. Nie dzieje się to jednak automatycznie, zatem Frankowiczu, jeżeli już sąd prawomocnie unieważnił Twoją umowę – wykreśl hipotekę banku. W tym celu należy zwrócić się do sądu, który prowadzi księgę wieczystą nieruchomości, która stanowiła zabezpieczenie zobowiązania, oraz przedłożyć odpis prawomocnego postanowienia sądu.

Podjęcie inicjatywy i zwrócenie się do odpowiedniego sądu, który wykreśl hipotekę banku, może być niezbędne do rozliczenia zobowiązania wobec banku. Większość z kredytów frankowych była zawierana na okres 360 miesięcy, często dłuższy (rekordowe okresy, które mieliśmy okazję analizować przekraczały 600 miesięcy, czyli aż 50 lat !). W takiej sytuacji nawet w przypadku unieważnienia umowy kredytowej może istnieć zobowiązanie, które należy uregulować do banku. Dzieje się tak, ponieważ od kwoty wypłaconego przez kredytodawcę kapitału należy odjąć sumę wszystkich zapłaconych rat, prowizji i innych opłat okołokredytowych, które wymagały uregulowania przez cały okres spłaty kredytu frankowego. Jeżeli kredyt był rozłożony na dużą ilość rat, to suma zapłaconych kwot jest mniejsza, niż suma środków pieniężnych, które bank pozostawił od dyspozycji swoich klientów. Kwota ta może nie być uregulowana nawet po uwzględnieniu nadwyżek wynikających z rat zawyżonych na skutek zastosowania przez bank niedozwolonych zapisów, które polegały na arbitralnym, jednostronnym ustalaniu kursów walut, które służyły do obliczania wysokości rat zobowiązania. Co zrobić w takiej sytuacji, kiedy bank nadal posiada należności nieuregulowane od posiadaczy unieważnionej umowy?

Najprostszym sposobem na pozyskanie środków wystarczających na pokrycie zobowiązania wobec banku jest refinansowanie go innym zobowiązaniem. Można w tym celu zaciągnąć pożyczkę hipoteczną, już w polskich złotych, która nie będzie obarczona takim ryzykiem walutowym, jak dotychczas spłacany kredyt. Rozaważając taką możliwość należy jednak pamiętać, że żaden bank nie zgodzi się na udostępnienie swoich środków nie mając możliwości zabezpieczenia się na nieruchomości, lub nie będąc na pierwszym miejscu w księdze wieczystej. Dlatego tak ważne jest podjęcie inicjatywy i wykreślenie hipoteki banku jeszcze przed rozpoczęciem rozmów z inną instytucją finansową, która pomoże w refinansowaniu zobowiązania.

Co powinny zrobić osoby, które wiedzą, że unieważnienie umowy będzie się wiązało z dopłatą znacznej kwoty na konto banku, a jednocześnie nie mają możliwości uzyskania dodatkowego finansowania np. z powodu zdolności kredytowej? W takim przypadku bezpieczniejszym wariantem prowadzenia sprawy może się okazać pozew o "odfrankowienie" kredytu. W przypadku osiągniecia takiego rozwiązania umowa pozostaje w mocy, a unieważnione są jedynie niedozwolone zapisy umowne, które pozwalają na samodzielne ustalanie kursów walut służących rozliczeniom kredytu. Taki wyrok powoduje, że kredyt jest rozliczany cały czas po tym samym kursie, który obowiązywał w dniu jego uruchomienia. Raty, które zostały już zapłacone po zawyżonym kursie są ponownie przeliczane, a różnica jest zwracana kredytobiorcom. Przyszłe raty również są rozliczane po niższym, obowiązującym przy uruchomieniu kredytu kursie. Bez zmian jednak pozostają inne warunki umowy, takie jak liczba rat czy oprocentowanie kredytu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie pojawia się konieczność jednorazowego rozliczenia zobowiązania wobec banku, pownieważ pozostaje ono do spłaty w ratach, podobnie jak przed rozpoczęciem powództwa sądowego.